tel./fax 87 643 28 55  <>  e-mail: admin@sp2aug.pl  <>  http://sp2aug.pl


webmaster: spol2006@gmail.com


  Strona główna  Dyrekcja  Nauczyciele  Archiwum  sp2aug.pl  BIP  www.gim2.vdl.pl

 

FINAŁ CENTRALNY XLVII OGÓLNOPOLSKIEGO MŁODZIEŻOWEGO TUTNIEJU

TURYSTYCZNO - KRAJOZNAWCZEGO PTTK     

W dniach 31.05. – 02.06. 2019r.  w Augustowie, w Oficerskim Yacht Clubie Pacific odbył się Finał Centralny XLVII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno - Krajoznawczego PTTK.  Organizatorem turnieju był Augustowski Oddział PTTK oraz Regionalny Oddział PTTK w Białymstoku przy wsparciu finansowym Zarządu Głównego PTTK, Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku oraz Gminy Miasta Augustów.

Patronat nad OMTTK objął Marszałek Województwa Podlaskiego, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku.

Do naszego miasta przybyła młodzież z całej Polski. W finale uczestniczyło 39 trzyosobowych drużyn, wyłonionych podczas eliminacji wojewódzkich turnieju i rywalizujących w trzech grupach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadpodstawowe. Szkołę Podstawowa nr 2 im. Zygmunta Augusta w Augustowie  reprezentowała drużyna klasy VIII b: Natalia Doliwa, Monika Kulikowska i Weronika Potapowicz,  która zdobyła I miejsce podczas finału wojewódzkiego.

Turniej rozgrywał się w dwóch częściach: teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna konkurencji składała się z testu wiedzy dotyczących zagadnień krajoznawczych, turystycznych, topograficznych, bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz higieny i ogólnych zasad udzielania pierwszej pomocy.

Na część praktyczną składał się:

 1. Turystyczny marsz na orientację.

 2. Turystyczne ABC, podczas którego uczniowie musieli wykazać się wiedzą z następujących zagadnień:

·         parki narodowe i krajobrazowe województwa podlaskiego,

·         esperanto, język który łączy,

·         turysta żeglarz,

·         kuchnia regionalna województwa podlaskiego.

 1. Turystyczny rower, gdzie uczestnicy pokonywali rowerowy tor przeszkód.

 2. Samarytanka, obejmująca praktyczną wiedzę  z zakresu znajomości apteczki i udzielania pierwszej pomocy.

 3. Ocena zdobytych odznak turystycznych PTTK.
             

Pierwszego dnia młodzież wraz z przewodnikiem zwiedziła Augustów, zaś po południu przystąpiła do rozgrywek turniejowych. Wieczorem wszyscy bawili się przy ognisku. Był to czas nawiązania nowych znajomości i podzielania się doświadczeniem. Z przyjemnością słuchaliśmy opowieści drużyn, które od kilku lat biorą udział w tym turnieju.

Drugiego dnia, po zakończeniu wszystkich konkurencji turniejowych, organizatorzy przygotowali uczestnikom i opiekunom trzygodzinny rejs statkiem Swoboda po jeziorach augustowskich, słodki poczęstunek oraz dyskotekę.

W niedzielę odbyło się uroczyste podsumowanie turnieju, któremu przewodniczył sędzia główny Marian Kurzyna. Wszyscy uczestnicy poszczególnych kategorii wiekowych otrzymali dyplomy i nagrody. Nasza drużyna zdobyła 340 punktów i uplasowała się na 12 miejscu.

Dziękuję drużynie za sumienną pracę, zaangażowanie w przygotowaniu do turnieju oraz  wolę walki podczas wszystkich konkurencji turniejowych. Był to trudny i wyczerpujący konkurs, gdyż wymagał od wszystkich uczestników nie tylko ogromnej wiedzy i umiejętności z zakresu wielu dziedzin nauki: krajoznawstwa, turystyki, topografii, historii, biologii, żeglarstwa, regionalizmu, udzielania pierwszej pomocy, ale również dużej wytrzymałości i sprawności fizycznej. Uważam, że udział naszej szkoły w Finale Centralnym XLVII OMTTK PTTT to wielkie wyróżnienie i sukces. Z turystycznym pozdrowieniem

                                                                                                                            Anna Nerko

    
       

Pozostałe wiadomości - patrz Archiwum

 

ROZKŁAD DZWONKÓW

lekcja

od - do

1.

800 - 845

2.

855 - 940

3.

  950 - 1035

4.

1045 - 1130

5.

1140 - 1225

6.

1245 - 1330

7.

1340 - 1425

8.

1435 - 1520

9.

1530 - 1615

JESTEŚMY NA FACEBOOK

 

Copyright © 2002-2019 sp2aug.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Z. Augusta w Augustowie, 16-300 Augustów, ul. Rajgrodzka 1